Internet Windows Android

Rezumatul lecției pe tema: „Robotul Lego Mindstorms ev3 realizează algoritmi ciclici și condiționali. Robotică și construcție Lego Plan de lecție pe tema modulul lego ev3

Scopul acestui curs este de a vă introduce în Lego mindstorms. Aflați cum să asamblați modele de bază de roboți, să le programați pentru sarcini specifice și să vă ghidați prin soluțiile de bază pentru cele mai frecvente probleme de concurență.

Cursul este conceput pentru cei care fac primii pași în lumea roboticii folosind Lego mindstorms. Deși toate exemplele de roboți din acest curs sunt realizate folosind constructorul Lego mindstorms EV3, programarea robotului este explicată folosind exemplul mediului de dezvoltare Lego mindstorms EV3, totuși, proprietarii Lego mindstorms NXT se pot alătura studiului acestui curs și sperăm că vor găsi și ei ceva util...

1.1. Ce este în set? Clasificarea pieselor, fixarea pieselor între ele, unitatea principală, motoare, senzori

Să începem să facem cunoștință cu constructorul Lego mindstorms EV3. După ce am imprimat designerul, vom găsi în el o mulțime de piese diferite. Dacă sunteți familiarizat cu cărămizile Lego tradiționale, dar nu ați mai întâlnit seturi Technic Lego, s-ar putea să fiți puțin descurajat de piesele neobișnuite. Cu toate acestea, a face față lor nu este deloc dificilă. Deci, să împărțim condiționat toate detaliile în mai multe categorii. Figura prezintă părți numite grinzi (uneori puteți găsi numele acestor părți - fascicul). Grinzile acționează ca un cadru (scheletul robotului dvs.),

Orez. 1

Următorul grup de piese este folosit pentru a conecta grinzile între ele, la bloc și la senzori. Piesele cu o secțiune transversală în formă de cruce se numesc osii (uneori știfturi) și sunt folosite pentru a transmite rotația de la motoare la roți și roți dințate. Părțile care arată ca cilindri (având un cerc în secțiune transversală) se numesc știfturi (din engleză pin - pin),

Orez. 2

Figura de mai jos vă arată diferitele opțiuni pentru conectarea grinzilor folosind știfturi.

Orez. 3

Următorul grup de piese se numește conectori. Sarcina lor principală este să conecteze grinzile în diferite planuri, să schimbe unghiul de conectare al pieselor și să conecteze senzorii la robot.

Orez. 4

Să trecem la următorul grup de detalii. Angrenajele sunt proiectate pentru a transmite rotația de la motoare către alte elemente structurale ale robotului. De regulă, acestea sunt roți, dar, în același timp, angrenajele pot fi utilizate pe scară largă în diferite modele de roboți care nu implică rotație. Cu siguranță le vom întâlni de mai multe ori atunci când construim mecanisme complexe.

Orez. 5

Și, desigur, mișcarea în spațiu a robotului nostru este asigurată de diverse roți și șenile prezentate în set.

Orez. 6

Următorul grup de piese are funcții decorative. Cu ajutorul lor, putem să ne decoram robotul și să-i dăm un aspect unic.

Orez. 7

Setul Lego mindstorms EV3 include două motoare mari. Motoarele acționează ca mușchi sau elemente de putere ale robotului nostru. Motoarele mari sunt cel mai adesea folosite pentru a transmite rotația roților, permițând astfel robotului să se miște. Putem spune că aceste motoare îndeplinesc același rol ca și picioarele umane.

Orez. 8

Un motor din mijloc, care este, de asemenea, inclus în setul Lego mindstorms EV3, acționează ca o forță motrice pentru diferite atașamente ale robotului (gheare, module de prindere, diverse manipulatoare).Prin analogie cu motoarele mari, vom atribui motorului din mijloc același rolul pe care îl îndeplinesc mâinile noastre.

Orez. 9

Senzorii incluși în setul Lego mindstorms oferă robotului informațiile necesare din mediul extern. Sarcina principală a programatorului este să învețe cum să extragă și să analizeze informațiile provenite de la senzori, apoi să emită comenzile corecte către motoare pentru a efectua anumite acțiuni.

Orez. 10

Ei bine, elementul principal al designerului nostru este blocul principal EV3. Acest corp conține creierul robotului nostru. Aici este executat un program care primește informații de la senzori, o prelucrează și transmite comenzi către motoare.

Orez. unsprezece

1.2. Asamblam un robot cu care vom studia acest curs.

A sosit momentul să asamblam primul nostru robot.

În prima etapă, proiectarea robotului nostru va fi după cum urmează:

  • Două motoare mari, astfel încât să putem învăța robotul nostru să se rotească
  • Două roți motoare cărora li se vor transmite forțele motoarelor.
  • O roată care se rotește liber sau articulație sferică care va oferi stabilitate robotului nostru.
  • O cărămidă principală EV3 care va stoca și va executa programul nostru.
  • Un anumit număr de detalii pentru a da structurii un aspect finit.

Acest robot cel mai simplu se numește robot cărucior.

Puteți încerca să experimentați sau să construiți un robot folosind instrucțiunile sugerate, în funcție de versiunea kitului dvs. EV3:

De îndată ce robotul nostru este gata, vom începe să studiem mediul de programare.

1.3. Introducere în mediul de programare

În primul rând, încărcăm mediul de programare Lego mindstorms EV3. În meniul principal al programului, selectați: " Fișier" - "Proiect nou" sau apăsați „ +" , prezentată în figură cu o săgeată.

Orez. 12

Un proiect poate conține mai multe programe. Pentru ca proiectul să fie încărcat corect în robotul nostru Este necesar să folosiți numai litere latine în numele proiectului și programelor!Să ne denumim proiectul lectii(lectii), iar primul program - Lectia 1(Lectia 1). Pentru a da un nume proiectului, vom folosi meniul principal al programului: „Fișier” - „Salvați proiectul ca...” Pentru a schimba numele unui program, faceți dublu clic pe numele acestuia (program) și introduceți numele dvs.

Să pornim unitatea centrală a robotului nostru. Pentru a face acest lucru, faceți clic pe butonul central (cel mai întunecat) al blocului. Folosind cablul USB care vine cu kit-ul, conectăm robotul la computer. Conexiunea reușită a robotului va fi reflectată în fila hardware software EV3 din colțul din dreapta jos al software-ului.

Orez. 13

Dacă conectarea robotului a avut succes, atunci vom începe programarea și vom crea primul nostru program.

1.4. Primul nostru program!

Să învățăm robotul nostru să înainteze o anumită distanță. În partea de jos a ecranului există o paletă de programare; fiecare culoare a paletei corespunde diferitelor grupuri de blocuri de program. Să alegem o paletă verde "Acțiune". Conține unități de control al motorului, o unitate de afișare, o unitate de control al sunetului și butoane controler EV3 (unitatea principală). Selectați blocul „Control direcție” și trageți-l în zona de programare (zona centrală a programului).

Orez. 14

Fiecare program constă dintr-un lanț de blocuri care specifică o anumită acțiune sau verifică diferite condiții. Fiecare bloc are mulți parametri diferiți. Primul bloc portocaliu cu un triunghi verde în interior se numește - "Start". Aici începe orice program pentru robotul nostru. Am instalat al doilea bloc. Repet - se numește "Direcție". Scopul său este de a controla simultan două motoare.

Orez. 15

Dar, dacă ați asamblat robotul conform instrucțiunilor date mai sus, probabil ați observat că acesta nu conține o diagramă pentru conectarea motoarelor și a senzorilor. Este timpul să ne ocupăm de asta. Caramida EV3 are 4 porturi indicate prin numere: 1 , 2 , 3 , Și 4 . Aceste porturi sunt folosite pentru conectare numai senzori Pentru a conecta motoare, utilizați porturile indicate prin litere: A, B, CȘi D. Puteți conecta motoarele la orice porturi libere concepute pentru ele. Dar în cazul unui cărucior controlat, se recomandă conectarea motoarelor la porturi: BȘi C. Să luăm acum două cabluri de conectare de 25 cm lungime, motorul din stânga conectați-vă la port B, A dreapta- spre port C. Această conexiune este selectată implicit în blocul „Direcție”. Un buton special, indicat printr-o săgeată, este responsabil pentru modul de funcționare al unității. Pentru primul program, selectați modul: „Activare după numărul de rotații”. Sens 0 sub săgeata neagră de pe bloc înseamnă mișcare liniară atunci când ambele motoare se rotesc cu aceeași viteză. Număr 75 setează puterea motoarelor, cu cât această valoare este mai mare, cu atât robotul nostru va merge mai repede. Număr 2 stabilește numărul de rotații ale fiecăruia dintre motoarele cu care trebuie să se rotească.

Deci, primul nostru program este gata. Îl încărcăm în robotul nostru. Pentru a face acest lucru, apăsați butonul "Descarca" pe fila hardware și deconectați cablul USB de la robot.

Orez. 16

Instalăm robotul pe o suprafață plană. Folosind săgețile de pe blocul EV3, accesați folderul nostru de proiect și selectați programul Lectia 1 iar cu butonul central al blocului EV3 îl lansăm spre execuție.

Introducere:

Scopul acestui curs este de a vă introduce în Lego mindstorms. Aflați cum să asamblați modele de bază de roboți, să le programați pentru sarcini specifice și să vă ghidați prin soluțiile de bază pentru cele mai frecvente probleme de concurență.

Cursul este conceput pentru cei care fac primii pași în lumea roboticii folosind Lego mindstorms. Deși toate exemplele de roboți din acest curs sunt realizate folosind constructorul Lego mindstorms EV3, programarea robotului este explicată folosind exemplul mediului de dezvoltare Lego mindstorms EV3, totuși, proprietarii Lego mindstorms NXT se pot alătura studiului acestui curs și sperăm că vor găsi și ei ceva util...

Introducere:

În a doua lecție, ne vom familiariza mai mult cu mediul de programare și vom studia în detaliu comenzile care stabilesc mișcarea căruciorului nostru robot, asamblate în prima lecție. Deci, să lansăm mediul de programare Lego mindstorms EV3, să încărcăm proiectul lessons.ev3 creat mai devreme și să adăugăm un nou program la proiect - lecția-2-1. Puteți adăuga un program în două moduri:

  • Alege echipa „Fișier” - „Adăugați program” (Ctrl+N).
  • Clic "+" pe fila de programe.

Introducere:

Vom dedica a treia noastră lecție studierii capacităților de calcul ale modulului EV3 și vom analiza exemple de soluții practice la problemele care implică calcularea traiectoriei de mișcare. Lansăm din nou mediul de programare Lego mindstorms EV3, încărcăm proiectul lessons.ev3 și adăugăm un nou program la proiect - lecția-3-4. Am învățat cum să adăugați un nou program la un proiect în lecția anterioară.

Introducere:

Setul de construcție Lego mindstorms EV3 include diverși senzori. Sarcina principală a senzorilor este de a prezenta informații din mediul extern către modulul EV3, iar sarcina programatorului este să învețe cum să primească și să proceseze aceste informații, dând comenzile necesare motoarelor robotului. Pe parcursul unei serii de lecții, ne vom familiariza treptat cu toți senzorii incluși atât în ​​trusele de acasă, cât și în seturile educaționale, vom învăța cum să interacționăm cu aceștia și vom rezolva cele mai comune sarcini de control al roboților.

    de reglementare:

    sistematizarea și generalizarea cunoștințelor pe tema „Algoritmi” pentru implementarea cu succes a unui algoritm ciclic pentru funcționarea robotului asamblat;

    Învață să programezi roboți folosind programul LEGO Education Mindstorms EV3.

    Cognitiv:

    Studierea roboticii, crearea propriului robot, capacitatea de a programa folosind un program pentru LEGO Mindstorms EV3;

    studiu experimental, evaluarea (măsurarea) influenței factorilor individuali.

    Comunicare: dezvoltați abilitățile de comunicare atunci când lucrați în grup sau echipă.

    Personal: dezvoltarea memoriei și gândirii, oportunitatea de a studia robotica în anii superiori.

Tip de lecție: combinată

Tipul lecției: lucrări practice

Echipament: proiector multimedia, set de construcție LEGO Mindstorms EV3 45544 (4 buc.), al cărui set include 541 de elemente, inclusiv un comutator LEGO USB, 2 servomotoare mari, un senzor ultrasonic, un senzor de culoare, un senzor tactil.

Planul lecției:

    Moment organizatoric (2 min)

    Repetarea materialului teoretic de la lecția anterioară (10 min)

    Lucrare practică: dezvoltarea unui algoritm pentru un robot (23 min)

    Rezumând lecția. Reflecție (3 min)

    Etapa de informare a temei (2 min)

În timpul orelor:

    1. Organizarea timpului.

Scopul acestei lecții este să vă prezinte Lego mindstorms. Vă învață cum să le programați pentru sarcini specifice și vă ghidați prin soluțiile de bază la cele mai comune probleme.

Un grup de piese servește la conectarea grinzilor între ele, la bloc și la senzori. Piesele cu o secțiune transversală în formă de cruce se numesc osii (uneori știfturi) și sunt folosite pentru a transmite rotația de la motoare la roți și roți dințate.

II. Repetarea materialului teoretic din lecția anterioară.

Profesor: Fiecare dintre noi folosește diverși algoritmi în fiecare zi: instrucțiuni, reguli, rețete etc. De obicei facem asta fără să ne gândim. De exemplu, știi bine să plantezi copaci. Dar să presupunem că trebuie să învățăm asta unui frate sau unei surori mai mici. Aceasta înseamnă că va trebui să indicăm clar acțiunile și ordinea în care ar trebui efectuate.

Care vor fi aceste acțiuni și care este ordinea lor?

Elevii creează o regulă pentru plantarea copacilor.

    Săpa o groapă.

    Așezați răsadul în gaură.

    Umpleți gaura cu răsad cu pământ.

    Săpa o groapă.

    Așezați răsadul în gaură.

Acum să răspundem la următoarele întrebări:

    Care este caracteristica unui algoritm ciclic?

    Pentru ce sunt algoritmii ciclici?

    Ce proprietăți au algoritmii ciclici?

    Cum implementează executantul algoritmul round-robin?

Elevii răspund la întrebările propuse, iar profesorul demonstrează răspunsurile corecte pe diapozitive.

III. Lucrare practică: dezvoltarea unui algoritm ciclic pentru un robot

Acum să ne întoarcem la roboții noștri (în această lecție, aceștia sunt „boți cu trei roți cu un marker instalat pentru desen pe teren”, creați conform instrucțiunilor), pe care i-am asamblat în ultima lecție.

Să încercăm să creăm un algoritm ciclic într-un program special, pe care îl vor executa folosind următoarele comenzi:

Repetarea unei acțiuni sau a unui set de acțiuni

Pauză (în secunde)

Sarcina 1: scrieți un algoritm liniar cu ajutorul căruia robotul se va mișca în linie dreaptă și se va întoarce printr-un unghi (90 de grade).

Mai întâi, să stabilim ce comenzi avem nevoie, în ce direcție ar trebui să se rotească motorul, perioada de timp în care motorul va funcționa și secvența de execuție a comenzii.

Opțiunea corectă:

Notă: timpul de funcționare al motorului va fi diferit în fiecare caz individual; în funcție de unghiul de rotație necesar, sunt selectate valorile de funcționare a motorului (timp/putere).

Sarcina 2: schimbați algoritmul liniar creat în ciclic (este posibil să setați numărul de repetări ale ciclului).

Opțiunea corectă:

Notă: Analizați ce figură geometrică va desena robotul cu un marker pe teren. (Va fi desenat un pătrat)

Sarcina 3: schimbați algoritmul (prin modificarea parametrilor mișcării înainte, DAR! fără a schimba unghiul de rotație și bucla robotul pentru un număr finit de repetări ale corpului ciclului - 4) și vedeți ce cifră va desena robotul. Exemplu:

Descrierea acțiunilor: conduceți înainte 2 secunde, întoarceți 90 de grade, conduceți înainte 4 secunde, întoarceți 90 de grade. Rezultatul va fi un dreptunghi.

Notă: Analizați ce figură geometrică va desena robotul cu un marker pe teren. (Va fi desenat un dreptunghi)

Sarcina 4: schimbați algoritmul la discreția dvs. (schimbarea parametrilor mișcării înainte și schimbarea unghiului de rotație și bucla robotului pentru un număr infinit de repetări ale corpului ciclului) și vedeți ce forme va desena robotul. Discutați cu băieții despre termenul „model geometric”. De exemplu:

Analizați cifrele rezultate. Acordați atenție algoritmului pentru fiecare dintre ele. Cel mai probabil, fiecare grup de elevi va veni cu propriul model.

IV. Rezumând lecția. Reflecţie.

Așadar, băieți, să rezumam munca noastră.

    Ce tip de algoritmi am luat în considerare în practică astăzi?

    Ce proprietăți are algoritmul ciclic?

    Ce sarcini pot fi implementate folosind algoritmi ciclici?

V. Etapa de informare a temei.

Scrieți-vă temele: dezvoltați un algoritm de mișcare a robotului, astfel încât să deseneze următoarea figură.

Misiunea va fi cu siguranță apreciată!

Mulțumesc pentru lecție! La revedere, băieți.

Lista materialelor didactice folosite:

    Instrucțiuni pentru lucrul cu kitul LEGO Mindstorms EV3 45544.

    Vyazovov S.M., Kalyagina O.Yu., Slezin K.A. Robotică competitivă: tehnici de programare în mediul EV3: ghid educațional și practic. – Editura M. Pero, 2014

    Programul LabView pentru kiturile Lego EV3 45544.

    Programul PervoLogo 3.0.

    Resurse de internet.


Testul trebuie să conțină întrebări simple și clar formulate despre designer, despre Lego, despre legile fizicii, matematicii etc. Numărul recomandat de întrebări este de la 10 la 20. Elevii răspund la întrebări simple și își testează nivelul de cunoștințe. Se recomandă includerea mai multor întrebări despre ingeniozitate în testul din ciclu: „Dacă...”. Ca rezultat al testării, trebuie să înțelegem dacă elevul a învățat ceva.

Să dăm câteva exemple întrebări pentru monitorizarea cunoștințelor în robotică pentru prima jumătate a anului.
1) Designul este .....(alegeți definiția corectă a termenului)

  • - procesul de colectare haotică a designerului
  • - un proces intenționat care are ca rezultat un produs real.
  • - un tip de activitate care are ca rezultat dezvoltarea abilităților motorii fine ale copilului.

  • 2) Folosind cuvinte cheie, determinați tipul de constructor: bilă, groove, unghi de înclinare, obstacole.
  • - Constructor din lemn
  • - Transformator
  • - Constructor magnetic
  • - Constructor de labirint

  • 3) Selectați principalele caracteristici ale setului de construcție din lemn:
  • - Fabricat din material natural
  • - Puteți asambla doar cele mai simple structuri
  • - Considerat cel mai sigur constructor
  • - Potrivit pentru copiii de vârstă școlară superioară

  • 4) Alegeți cuvântul care lipsește: ____________setul de construcție este format din cărămizi de diferite culori și dimensiuni, care sunt „puse” una pe cealaltă folosind elemente de fixare speciale.
  • - constructor moale
  • - Lego
  • - constructor de podele
  • - modele pentru asamblare

  • 5) Alegeți un kit de construcție care se poate transforma de la un model complet la altul.
  • - Set tematic
  • - Transformator
  • - Constructor magnetic
  • - Constructor moale

  • 6) Se numește un set de diverse plăci și colțuri metalice care sunt fixate împreună cu șuruburi?
  • - Constructor strălucitor
  • - Cuburi
  • - Constructor de fier
  • - Set tematic

  • 7) Utilizarea directă a materialelor pentru a asigura o anumită funcție mecanică; Mai mult, totul se bazează pe aderența și rezistența reciprocă a corpurilor. Alegeți termenul care se potrivește cu această definiție:
  • - Mecanism
  • - Mașină
  • - Robot
  • - Android

  • 8) Cine a formulat cele trei legi ale roboticii? Care este numele și prenumele scriitorului de science fiction care a formulat cele trei legi ale roboticii?

    9) O mașină antropomorfă care imită o persoană, căutând să înlocuiască o persoană în oricare dintre activitățile sale. Precizați termenul corespunzător acestei definiții:

  • - Mecanism
  • - Mașină
  • - Robot
  • - Android

  • 10) Cine a inventat cuvântul „Robot”? Care este numele și prenumele scriitorului de science fiction, autorul cuvântului „ROBOT”.

    11) Un dispozitiv automat creat pe principiul unui organism viu. Acționând conform unui program preprogramat și primind informații despre lumea exterioară de la senzori, efectuează în mod independent producția și alte operațiuni efectuate de obicei de oameni. Precizați termenul corespunzător acestei definiții:

  • - Mecanism
  • - Mașinărie
  • - Robot
  • - Android

  • 12) Un set de mecanisme care înlocuiesc o persoană sau un animal într-o anumită zonă; Este folosit în principal pentru automatizarea muncii. Indicați termenul corespunzător acestei definiții:
  • - Mecanism
  • - Mașină
  • - Robot
  • - Android

  • 13) Parte a setului de construcție Lego Mindstorms EV3, conceput pentru programarea mișcărilor precise și puternice ale robotului:
  • - senzor tactil
  • - motor
  • -senzor infrarosu
  • - senzor tactil
  • - Modul EV3
  • - senzor de culoare
  • - far infrarosu
  • Școala secundară Olhovatskaya

    „Programarea robotului LEGO Mindstorms EV 3"

    profesor de informatică și TIC

    Merkulova G. V.

    r.p. Olhovatka, 2017

    Goluri :

      introducere în robotică folosind un kit educaționalLEGOMindstormsEV 3 (LEGOEducaţieMindstormsEV 3);

      sistematizarea cunoștințelor pe tema „ Algoritmi „(folosind exemplul muncii Roboți LEGOMindstormsEV 3 );

      stăpânirea conceptelor executor testamentar, algoritm, ciclicalgoritm, proprietățile unui algoritm ciclic, dau o idee despre alcătuirea celor mai simpli algoritmi ciclici din mediuLEGOEducaţie. În plus, se învață conceptul de model geometric.

    În timpul lecției, elevii trebuie să demonstreze următoarele rezultate sub formă de acțiuni de învățare universală:

      de reglementare:

      sistematizați și rezumați cunoștințele pe această temă"Algoritmi" pentru implementarea cu succes a algoritmului ciclic de funcționare a robotului asamblat;

      Învață să programezi roboți folosind programul LEGO Education Mindstorms EV3.

      Cognitiv:

      Studiind robotica, creați propriul robot, învățați să programați folosind un program pentru LEGOMindstormsEV 3;

      uhcercetare experimentală, evaluarea (măsurarea) influenței factorilor individuali.

      Comunicativ: dezvoltarea abilităților de comunicare atunci când lucrează în grup sau echipă.

      Personal: dezvoltarea memoriei și gândirii, oportunitatea de a studia robotica în anii superiori.

    Tip de lecție: combinate

    Tip de lecție: munca practica

    Echipamente : proiector multimedia, designerLEGOMindstormsEV 3 45544 (4 buc.), in un set care include 541 de elemente, inclusiv un comutator USB LEGO, 2 servomotoare mari, un senzor ultrasonic, un senzor de culoare și un senzor tactil.

    Planul lecției:

      Moment organizatoric (2 min)

      Repetarea materialului teoretic de la lecția anterioară (10 min)

      Lucrare practică: dezvoltarea unui algoritm pentru un robot (23 min)

      Rezumând lecția. Reflecție (3 min)

      Etapa de informare a temei (2 min)

    În timpul orelor:

      1. Organizarea timpului.

    Scopul acestei lecții este să vă prezinte Lego mindstorms. Vă învață cum să le programați pentru sarcini specifice și vă ghidați prin soluțiile de bază la cele mai comune probleme.

    Un grup de piese servește la conectarea grinzilor între ele, la bloc și la senzori. Piesele cu o secțiune transversală în formă de cruce se numesc osii (uneori știfturi) și sunt folosite pentru a transmite rotația de la motoare la roți și roți dințate.

    II . Repetarea materialului teoretic din lecția anterioară.

    Profesor : Fiecare dintre noi folosește diverși algoritmi în fiecare zi: instrucțiuni, reguli, rețete etc. De obicei facem asta fără să ne gândim. De exemplu, știi bine să plantezi copaci. Dar să presupunem că trebuie să învățăm asta unui frate sau unei surori mai mici. Aceasta înseamnă că va trebui să indicăm clar acțiunile și ordinea în care ar trebui efectuate.

    Care vor fi aceste acțiuni și care este ordinea lor?

    Elevii creează o regulă pentru plantarea copacilor.

      Săpa o groapă.

      Așezați răsadul în gaură.

      Umpleți gaura cu răsad cu pământ.

      Udați răsadul cu apă.

      Săpa o groapă.

      Așezați răsadul în gaură.

      etc.

    Acum hai săVom răspunde la următoarele întrebări:

      Care este caracteristica unui algoritm ciclic?

      Pentru ce sunt algoritmii ciclici?

      Ce proprietăți au algoritmii ciclici?

      Cum implementează executantul algoritmul round-robin?

    Elevii răspund la întrebările propuse, iar profesorul demonstrează răspunsurile corecte pe diapozitive.

    III . Lucrare practică: dezvoltarea unui algoritm ciclic pentru un robot

    Acum să ne întoarcem la roboții noștri (în această lecție, aceștia sunt „boți cu trei roți cu un marker instalat pentru desen pe teren”, creați conform instrucțiunilor), pe care i-am asamblat în ultima lecție.

    Să încercăm să creăm un algoritm ciclic într-un program special, pe care îl vor executa folosind următoarele comenzi:

    Repetarea unei acțiuni sau a unui set de acțiuni

    (ciclu)

    Pauză (în secunde)

    Exercitiul 1: scrieți un algoritm liniar cu care robotul se va deplasa în linie dreaptă și se va întoarce printr-un unghi (90 de grade).

    Mai întâi, să stabilim ce comenzi avem nevoie, în ce direcție ar trebui să se rotească motorul, perioada de timp în care motorul va funcționa și secvența de execuție a comenzii.

    Opțiunea corectă:

    Notă: Timpul de funcționare al motorului va fi diferit în fiecare caz în parte; în funcție de unghiul de rotație necesar, se selectează valorile de funcționare a motorului (timp/putere).

    Sarcina 2: schimbați algoritmul liniar creat în ciclic (este posibil să setați numărul de repetări ale ciclului).

    Opțiunea corectă:

    Notă: Analizați ce figură geometrică va desena robotul cu un marker pe teren. (Va fi desenat un pătrat)

    Sarcina 3: schimbați algoritmul (modificând parametrii mișcării înainte DAR! fără a schimba unghiul de rotație și faceți bucla robotului pentru un număr finit de repetări ale corpului ciclului - 4) și vedeți ce cifră va desena robotul. Exemplu:

    Descrierea acțiunilor: conduceți înainte 2 secunde, întoarceți 90 de grade, conduceți înainte 4 secunde, întoarceți 90 de grade. Rezultatul va fi un dreptunghi.

    Notă: Analizați ce figură geometrică va desena robotul cu un marker pe teren. (Va fi desenat un dreptunghi)

    Sarcina 4: schimbați algoritmul la discreția dvs. (prin modificarea parametrilor mișcării înainte și schimbarea unghiului de rotație și prin bucla robotului pentru un număr infinit de repetări ale corpului ciclului) și vedeți ce forme va desena robotul. Discutați cu băieții despre termenul „model geometric”. De exemplu:

    Analizați cifrele rezultate. Acordați atenție algoritmului pentru fiecare dintre ele. Cel mai probabil, fiecare grup de elevi va veni cu propriul model.

    IV . Rezumând lecția. Reflecţie.

    Așadar, băieți, să rezumam munca noastră.

      Ce tip de algoritmi am luat în considerare în practică astăzi?

      Ce proprietăți are algoritmul ciclic?

      Ce sarcini pot fi implementate folosind algoritmi ciclici?

    V . Etapa de informare a temei.

    Notează-ți temele:dezvoltați un algoritm pentru mișcarea robotului, astfel încât acesta să deseneze următoarea figură.

    Misiunea va fi cu siguranță apreciată!

    Mulțumesc pentru lecție! La revedere, băieți.

    Lista materialelor didactice folosite:

      Instrucțiuni de utilizare a truseiLEGOMindstormsEV 3 45544.

      Vyazovov S.M., Kalyagina O.Yu., Slezin K.A. Robotică competitivă: tehnici de programare în mediuEV3: manual educațional și practic. – Editura M. Pero, 2014

      Program LabView pentru truse LegoEV 3 45544.

      Programul PervoLogo 3.0.

      Resurse de internet.